The price for 5 pounds is $7.96. To find the unit rate, you have to divide the price by the amount(pounds).
[tex] Unit\ Price = \frac{Price}{Amount} [/tex]
The price is $7.96, and the amount is 5 pounds.
Divide
[tex] 7.96 \div 5 = 1.592 = 1.59 [/tex]
The unit price is $1.59