There were 35 students in a class. They were given math books (each priced at $0.55) and other books the total value of which was n dollars. How much money was spent to provide the students with all these books?
Ok so for each book is $0.55 and there's 35 kids and we don't know exactly how many other books so that's wear N comes in. We know there's at least 35 books meaning 35×$0.55= $19.25 N