Respuesta :
$1.75 per pound of apples, 10 apples can be purchased for $17.50 because you divide 17.50 by 1.75 since that is your unit rate per pound.
Answer:
Cost of 3 pounds of apples = $5.25
Cost of unit pounds of apples = [tex]\frac{5.25}{3}= 1.75[/tex] dollars.
So, price is $1.75 per pound.
At this rate, how many pounds of apples can be purchased for $17.50
Amount of apples = [tex]\frac{17.50}{1.75}=10[/tex] pounds
Let x represent the number of pounds of apples and y the total cost of the apples.
So, the equation that represents the direct variation between the total cost of the apples and the number of pounds of apples
[tex]y=1.75x[/tex]