A 3-pound bag of apples costs $5.25. What is the unit price of a pound of apples? per pound At this rate, how many pounds of apples can be purchased for $17.50? pounds of apples Let x represent the number of pounds of apples and y the total cost of the apples. What is the equation that represents the direct variation between the total cost of the apples and the number of pounds of apples?

Respuesta :

$1.75 per pound of apples, 10 apples can be purchased for $17.50 because you divide 17.50 by 1.75 since that is your unit rate per pound. 

Answer:

Cost of 3 pounds of apples = $5.25

Cost of unit pounds of apples = [tex]\frac{5.25}{3}= 1.75[/tex] dollars.

So, price is $1.75 per pound.

At this rate, how many pounds of apples can be purchased for $17.50

Amount of apples = [tex]\frac{17.50}{1.75}=10[/tex] pounds

Let x represent the number of pounds of apples and y the total cost of the apples.

So, the equation that represents the direct variation between the total cost of the apples and the number of pounds of apples

[tex]y=1.75x[/tex]