hfghgfhgf5163 hfghgfhgf5163 14-03-2024 Mathematics contestada A package of hamburgers contains 8 patties and costs $7.50. a. Luna has to buy at least 16 packages for an upcoming picnic. Write and solve an inequality to describe the number of hamburger patties p that Luna needs to buy.