My car gets 29 miles per gallon, and gasoline costs $2.50 per gallon. If we consider only the cost of gasoline, how much does it cost (in dollars) to drive each mile? Round your answer to the nearest cent. Choose the TWO fractions that are multiplied together to calculate the solution using dimensional analysis. Make sure that the units of the fractions you choose cross-cancel to produce the unit of your desired answer. You must have the correct two fractions selected at the same time to get credit when you check your answer. You get two attempts to check your answer. 2.50 dollars 1 gallon 1 gallon 2.50 dollars 1 gallon 29 miles 29 miles 1 gallon If we consider only the cost of gasoline, how much does it cost (in dollars) to drive each mile? Round your answer to the nearest cent. $ per mile