89rszjcrvc 89rszjcrvc 11-01-2024 Mathematics contestada Three friends go shopping together and buy the same kind of rice. Placido buys 2 pounds (lb) and pays $7.00. Sophia buys 3 lb and pays $10.50. Roger buys 4 lb and pays $14.00.