Exercise 13-7 (Algo) Sell or Process Further Decisions [LO13-7]Dorsey Company manufactures three products from a common input in a joint processing operation. Joint processing costs up to the split-off point total $305,000 per quarter. For financial reporting purposes, the company allocates these costs to the joint products on the basis of their relative sales value at the split-off point. Unit selling prices and total output at the split-off point are as follows:Product Selling Price QuarterlyOutputA $ 11.00 per pound 11,200 poundsB $ 5.00 per pound 17,600 poundsC $ 17.00 per gallon 2,400 gallonsEach product can be processed further after the split-off point. Additional processing requires no special facilities. The additional processing costs (per quarter) and unit selling prices after further processing are given below:Product AdditionalProcessing Costs SellingPriceA $ 50,340 $ 15.20 per poundB $ 71,170 $ 10.20 per poundC $ 25,600 $ 24.20 per gallonRequired:1. What is the financial advantage (disadvantage) of further processing each of the three products beyond the split-off point?2. Based on your analysis in requirement 1, which product or products should be sold at the split-off point and which product or products should be processed further?