Summerlin Company budgeted 4,100 pounds of material costing $6.00 per pound to produce 2,000 units. The company actually used 4,600 pounds that cost $6.10 per pound to produce 2,000 units. What is the direct materials quantity variance? Multiple Choice 0 $3,050 unfavorable. 0 $460 unfavorable. 0 $3,460 unfavorable. 0 $3,000 unfavorable. 0 $410 unfavorable. Summerlin Company budgeted 4,100 pounds of material costing $6.00 per pound to produce 2,000 units. The company actually used 4,600 pounds that cost $6.10 per pound to produce 2,000 units. What is the direct materials price variance? Multiple Choice Ο $3,460 unfavorable. Ο $3,000 unfavorable. Ο $460 unfavorable. Ο $3,050 unfavorable. Ο $410