A local pizza shop has a membership program for frequent buyers. The membership costs $5 per month and members get a discounted price of $1.75 per slice of pizza. Christopher purchased a membership to this pizza shop. How much would Christopher have to pay the pizza shop if he bought 19 slices of pizza this month? What would be the monthly cost for
x
x slices of pizza?