PLS HELP Me guys is for today plsssss I will give branlist who assert it first pls Emily wants to buy tomatoes and a loaf of bread. Tomatoes are $1.20 a pound, and a loaf
of bread is $2.00. If she spends $8.00 how many pounds of tomatoes can she buy.
a. Write an equation modeling the problem. Let x represent the number of pounds.
b. Solve the equation from part a and determine how many pounds of tomatoes Emily
can buy. Write your answer as a full sentence. Show your work.