PLEASE HELP!!
Ian buys a two-gallon bottle of juice for $28.16. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
1 gallon = 4 quarts
1 quart = 2 pints
1 pint = 2 cups
1 cup = 8 fluid ounces
Before you try that problem, answer the question below.
How many fluid ounces of juice did Ian buy?