chegg 'a company had beginning inventory of 12 units at a cost of $24 each on march 1. on march 2, it purchased 12 units at $42 each. on march 6 it purchased 7 units at $29 each. on march 8, it sold 28 units for $72 each. using the fifo perpetual inventory method, what was the cost of the 28 units sold?