anacruzllopis anacruzllopis 12-10-2022 Mathematics contestada Julian is making potato salad for his family picnic. At the market, he spends $5.58 on red potatoes and $4.68 on yellow potatoes. If each type of potato cost $0.90 per pound, how many total pounds of potatoes does he buy