cnadrchal28 cnadrchal28 11-10-2022 Mathematics contestada A box of cereal contains 24 ounces. It costs $5.52. What is the cost, to the nearest cent, of the cereal per ounce? A $0.23 B $2.35 Write and solve an expression. C $4.26 D $28.89