Roy buys 1.5 pounds of grapes and 0.5 pounds of cherries. The cherries cost $2 more per pound than the grapes. He spends a total of $4.50 on fruit.
Select all the true statements.

Roy buys 15 pounds of grapes and 05 pounds of cherries The cherries cost 2 more per pound than the grapes He spends a total of 450 on fruit Select all the true class=