orose752 orose752 13-09-2022 Mathematics contestada Mrs. figueroa made a spaghetti dinner for the cheerleaders after practice. she purchased five and three fourths pounds of beef for $4.99 per pound. how much money did she spend on the beef for the spaghetti?