Stephen bought some peaches and crumbles to make peach cobbler. Peaches costs $1.80 per pound, and crumbles cost $2.50 per pound. Stephen spent a total of $19.40.
Part 1. Create an equation that can be used to determine the number of pounds of peaches and crumbles that Stephen could have purchased. Remember to define any variables used.
Part 2. Use the equation created in Part 1 to determine how many pounds of crumbles Stephen purchased if he purchased 8 pounds of peaches. You must show all steps to receive credit.